1 Ocak 2015 Perşembe

ÇOCUK VE OYUN


Çocuk ve oyun

Oyun ve oyuncaklar çocukların fiziksel, sosyal, psikolojik ve zihinsel gelişimi için bir ihtiyaçtır. Ancak bu konuda bazı noktalara dikkat etmenizi öneririz:

Çocuğunuza sürekli oyuncak alıp, onu oyuncaklara boğmayın. Onun y...erine onunla birebir oyunlar oynayın. Onunla beraber etkinlikler yapın.

Ev işlerinde size yardımcı olmasını isteyin. Ona sorumluluklar verin. Masaya tabak koymak, çorap gibi küçük çamaşırları asmak, toz almak, kitaplarını düzenlemek vs.

Özellikle küçük çocuklar için evdeki gereçler oyuncaklara göre daha cazip olacağı için ona uygun gereçleri ( süzgeç, tencere, kepçe, leğen, kırılmaz bardak, tabak vs.) oynaması için verebilirsiniz.

Küçük çocuklara oyuncak alırken kız erkek ayırımı yapmayın. Bırakın kızınız araba sürsün, oğlunuz da bebeğini uyutsun. Zamanla zaten kendi tercilerini yapacaklar.

Çocuğunuzun yaratıcılığına engel olmayın. Eğer hayal gücü ile sizinle birşeyler oynuyorsa onun dünyasına girin ve ona eşlik edin.

Yaşı uygunsa rol değişikliği yapabilirsiniz. Çocuğunuzun sizin anneniz olması size, kendinizdeki olumlu ve olumsuz davranışlarınızı görmenizi sağlayacaktır.

Çocuğunuzun yaşıtları ile oynaması için fırsatlar yaratmaya çalışın. Küçük yaştaki çocuklar için arkadaş grupları ile oyun günleri düzenleyebilir ya da kreşlerdeki oyun gruplarına katılabilirsiniz. Yaşı daha büyük olan çocuklar için arkadaşları eve davet edilebilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder